„Podróże kształcą”. O prawdziwości tego powiedzenia przekonało się 37 uczniów z klas VI – VIII  naszej szkoły.

     W dniach 9 – 10 listopada 2023 roku uczniowie pod opieką wychowawców wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd realizowany był w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.

     Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach. Słuchając ciekawych opowieści przewodnika, spacerowaliśmy wśród ruin zamku, oglądaliśmy rycerskie zbroje. Podziwialiśmy okolicę z baszty zamku.

      Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. Uczniowie mogli przeprowadzać eksperymenty naukowe, poznając tajemnice przyrody oraz zasady funkcjonowania ludzkiego ciała. Celem wizyty była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów.

      Ostatnim punktem wycieczki w tym dniu było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń – Jaskini Raj. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły rozmaite skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca – pająki, a wybrańcy mogli zobaczyć maleńkiego nietoperza.

       Po bardzo intensywnym dniu, zmęczeni, ale zadowoleni przejechaliśmy na miejsce zakwaterowania. Tam czekała na nas przepyszna obiadokolacja.

      Drugi dzień wycieczki był również bardzo intensywny. Po śniadaniu wyruszyliśmy     w dalszą drogę. Pierwszym punktem tego dnia było wyście na Łysą Górę i zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża oraz Muzeum Misyjnego Ojców Oblatów. Mogliśmy również zobaczyć gołoborza, czyli rumowisko skalne oraz przepiękną panoramę Gór Świętokrzyskich.

      Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie miasta Kielce z przewodnikiem. Zobaczyliśmy: katedrę, Pałac Biskupów, jedyny w Polsce pomnik dzika. Wędrowaliśmy Aleją Gwiazd. Na samym końcu odwiedziliśmy Kadzielnię – rezerwat geologiczny z najpiękniejszym w Polsce amfiteatrem wykutym w skale.

Zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną.