WSPÓLNIE CZYTAMY “NAD NIEMNEM “ ELIZY ORZESZKOWEJ 

 

      Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.  

     Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Uroczystość zapoczątkowała inscenizacja inspirowana fragmentami powieści, w której wystąpiły uczennice klas IV a i V a. Zaproszeni goście kolejno odczytywali przydzielone teksty, które były poprzedzone komentarzem nauczyciela dla lepszego zrozumienia podejmowanej problematyki. 

     Duże wrażenie na uczniach i zaproszonych gościach zrobiła dekoracja, która przedstawiała legendarny grób Jana i Cecylii oraz ręcznie namalowany obraz przedstawiający rzekę Niemen. 

Po odczytaniu fragmentów tekstu uczniowie ponownie mogli wysłuchać repertuaru naszego Szkolnego Koła Muzyczno-Teatralnego.  

     Jako dorośli – nauczyciele, rodzice – mamy, wobec uczących się czytać dzieci, wielki obowiązek. Nie tylko uczymy, jak rozpoznawać litery i składać je w sylaby, a potem zdania. Mamy też za zadanie pokazać dzieciom, że czytanie to frajda. Książki są nieskończonym źródłem zabawy i wiedzy. Jeśli chcemy wychować i wykształcić uczniów kochających literaturę, musimy dbać o to, by lektura dobrze im się kojarzyła. Umiejętność czytania to pewność siebie, samodzielność, rozwijanie kompetencji komunikacji. Właśnie dlatego Nasza Szkoła podejmuje każdego roku tę inicjatywę i wspólnie cieszymy się czytając i słuchając siebie wzajemnie. 

filmy: https://youtube.com/shorts/LvdibK7A0jo,

https://youtube.com/shorts/0URvlc4hR7k