Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek


Start
Skrzyżowania drogowe - Skrzyżowania ze znakami drogowymi PDF Drukuj Email
Spis treści
Skrzyżowania drogowe
Skrzyżowania ze znakami drogowymi
Skrzyżowania z ruchem okręznym
Skrz. z sygalizacją świetlną
Ruch kierowany
Wszystkie strony

Skrzyżowania ze znakami drogowymi

Na skrzyżowaniu, na którym pierwszeństwo jest wyznaczone za pomoca znaków drogowych, jedna z dróg jest z drogą z pierwszeństwem przejazdu, a pozostałe drogi nazywane są drogami podporządkowanymi. Kierujący pojazdem nadjeżdżającym do skrzyżowania z drogą podporządkowaną zobowiązany jest ustapić pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżajacym drogą z pierwszeństwem przejazdu. Zasada ta dotyczy również pojazdów szynowych.

Droga podporządkowana może być oznakowana znakiem A7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu" lub znakiem B-20 "stop". Znak stop oznacza, że kierujący przed wjazdem na skrzyżowanie zobowiązany jest zatrzymać się w miejscu wyznaczonym na jezdni.Droga z pierwszeństwem przejazdu oznakowana jest znakiem D-1 "droga z pierwszeństwem przejazdu", a jej koniec znakiem D-2 "koniec drogi z pierwszeńswem przejazdu".

Znaki te nie musza być powtarzane za każdym razem, dlatego podczas skrzyżowania z drogą podporządkowaną umieszcza się znaki ostrzegawcze z grupy A-6 "skrzyżowanie z drogą podporządkowaną". Znaki A-6d i A-6e to wylot drogi podporządkowanej (skręt w taką drogę nie jest możliwy.

Przebieg drogi z pierwszeństwem może być wskazany za pomocą dodanej do znaków A7, B-20 lub D-1 tabliczki z grupy T-6.Oto przykładowe skrzyżowania ze znakami drogowymi:

Na tym skrzyżowaniu zgodnie ze znakami drogowymi na drodze z pierwszeństwem przejazdu jest pojazd C oraz B. Jednak pojazd B skręcając w lewo zjeżdża na drogę podporządkowaną, dlatego musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi C, który cały czas porusza się drogą z pierwszeństwem przejazdu. Pojazd A jako pojazd wyjeżdzający z drogi podporządkowanej przejeżdża ostatni.
Na tym skrzyżowaniu zgodnie ze znakami drogowymi pokazującymi przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu pierwszy pojedzie pojazd A
Na tym skrzyżowaniu zgodnie ze znakami drogowymi pierwszy pojedzie pojazd szynowy czyli C. Pojazdy A i B mogą jechać jako drugie jednocześnie, gdyż ich trasy nie kolidują z sobą. Na uwagę zasługuje fakt konieczności zatrzymania przed skrzyżowaniem pojazdu B przed znakiem "STOP".
Na tym skrzyżowaniu zgodnie ze znakami drogowymi pierwszy pojedzie rower pojazd C. Pojazdy A i B mogą jechać jako drugie jednocześnie, gdyż ich trasy nie kolidują z sobą.


 


Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS.