Po raz kolejny  w Szkole Podstawowej nr 28 z Oddziałami Przedszkolnymi w terminie 11.02.2019 r. – 15.02.2019 r. zorganizowano półkolonie zimowe pod hasłem: „Zima w mieście – bawmy się wesoło, aktywnie i bezpiecznie”. Uczestniczyło w nich 30 dzieci pod opieką wychowawców: pani Ilony Wolny i Iwony Zub  i czuwającej nad całością półkolonii  kierownikiem Anetą Szewczyk.


Półkoloniści brali udział w szczegółowo przygotowanym  programie, który składał się  z zajęć rekreacyjnych oraz zajęć o charakterze profilaktycznym. Odpowiednie metody i formy pracy pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do aktywnego wypoczynku.

        

        W pierwszym dniu tj. 11.02.2019r. nasi półkoloniści zostali zapoznani z wychowawcami poszczególnych grup, regulaminem, zasadami postępowania podczas zabaw zimowych, podróżowania autokarem oraz zachowania w miejscach publicznych, zasadami BHP oraz postępowania w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy poznali plan  zajęć na  każdy dzień. Następnie odbyły się wspólne  zajęcia profilaktyczne, podczas  których dzieci przypomniały sobie zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze. W tym dniu odbyły się również zajęcia plastyczno – muzyczne w grupach.

        Wtorek – 12.01 to dzień filmowy. Po śniadaniu uczestnicy półkolonii udali się na seans filmowy do kina Helios, by obejrzeć  film  „Mia i biały lew”.  To wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa. To także doskonały film dla osób  kochających  wielką przygodę, głębokie wzruszenia i niepowtarzalne piękno dzikiej przyrody. W tym dniu przeprowadzono również pogadankę na temat bezpiecznego korzystania ze środków masowego przekazu – Internet, TV.

        Środa 13.02.2019 r. upłynęła pod hasłem „Przyjemnie spędzam wolny czas”. Półkoloniści po śniadaniu udali się do Świetlicy Środowiskowej w Okradzionowie, gdzie pod czujnym okiem pani plastyk i wychowawców uczestniczyli w zajęciach plastycznych. Efektem  pracy były piękne prace, które dzieci przyniosły do szkoły oraz część zostawili w Świetlicy. W tym dniu rozmawiano również o właściwym odżywianiu się i dbaniu o własne zdrowie. Dzieci uczestniczyły w spacerze po okolicy oraz w zajęciach relaksacyjnych

        W czwartek 14.02.2019 r. po smacznym śniadanku i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki autokarowej udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego, które mieści się w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi w Dąbrowie Górniczej. Wspaniała prezentacja Pana Dariusza Nelle, specjalisty ds. astronomii, zafascynowała dzieci. Głównym tematem był Kosmos, jego tajemnice, gwiazdy układu słonecznego. Dzieci mogły zadawać prowadzącemu pytania na które Pan Dariusz chętnie odpowiadał. Półkoloniści  mieli też możliwość zwiedzenia obserwatorium. Jednak nie mieli możliwości obserwowania nieba ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

Po powrocie i smacznym obiedzie odbyły się zajęcia profilaktyczne, podczas których uczestnicy półkolonii zdobyli wiedzę na temat szkodliwości dopalaczy, narkotyków i innych używek. Zwrócono również uwagę na niebezpieczne zjawisko, jakim staje się w ostatnim czasie agresja słowna i czynna.

​       Piątek – 15.01 był ostatnim dniem półkolonii, ale pełnym wrażeń, emocji i radosnych uśmiechów. W tym dniu wszyscy udali się na warsztaty  wytwarzania słodyczy do magicznej i słodkiej krainy Hokus Pokuss -  Manufaktury Słodyczy w Żarkach. Dzieci obserwowały  proces wytwarzania lizaków od momentu, kiedy cukier jest jeszcze w formie płynnej, po dolewanie barwników i aromatów, wyrabianie masy cukrowej. Największą radość sprawiło dzieciom  własnoręczne formowanie swojego lizaka. Dzieci częstowały się  jeszcze ciepłymi słodyczami i doskonale się przy tym bawiły. W miejscowym sklepiku dzieci miały możliwość zobaczyć i zakupić  ręcznie wyrabiane oryginalne słodkości, m. in. cukrowe róże, cukierki i lizaki w wielu niespotykanych smakach i kolorach oraz postacie z gier i bajek – Myszka Minnie, Angry Birds, Minionek itp.

            Półkolonie były bardzo ciekawą i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu przez dzieci naszej szkoły w czasie ferii zimowych. Ich uśmiechy na buziach utwierdziły nas w przekonaniu, że wszyscy miło i przyjemnie spędzili czas. Również swoje zadowolenie wyrazili rodzice i opiekunowie naszych uczniów.

JSN Dome template designed by JoomlaShine.com